Jak wyznaczyć azymut? Podstawy nawigacji

Zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu orientacji w terenie pozwoli nam poradzić sobie w każdych warunkach. Nawet jeśli nie będziemy mieli przy sobie mapy, ale będziemy wiedzieli jaki kierunek wybrać, będziemy w stanie trafić do celu. Aby jednak zgłębić tajniki tej wiedzy, trzeba znać pojęcia azymutu i busoli.

Bez busoli ani kroku

Busola, to przyrząd doskonale znany wszystkim, którzy cenią sobie piesze wycieczki. Znany, ale niestety bardzo często z samej nazwy. Gdyby przyszło nam wyznaczyć kierunek marszu na podstawie wskazań urządzenia, niektórzy mieliby z tym sporty kłopot. Warto znać zasady działania tego narzędzia, choćby dlatego że jest ono praktycznie niezawodne. Bez względu na warunki atmosferyczne, busola wskaże nam właściwy kierunek. Jakim sposobem się to dzieje? Busola wykorzystuje właściwości igły magnetycznej, która pod wpływem pola magnetycznego naszej planety zajmuje określoną pozycję, która pozwala nam na zorientowanie się, gdzie powinniśmy szukać kierunku północnego. Busola nie zajmuje wiele miejsca, zazwyczaj przypomina małe pudełeczko, dlatego zawsze warto mieć ją przy sobie, gdy wybieramy się na wycieczkę.

Kierunek – azymut

Azymut to kolejne pojęcie, które nie powinno być obce fanom pieszych wypraw w nieznane. Z definicji jest to kąt między kierunkiem północnym, wyznaczonym przez busolę, a kierunkiem naszego marszu. W jakich okolicznościach będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę? Jeśli już zdecydujemy się na wycieczkę w niezbyt dobrze znany nam teren, a po drodze okaże się, że nie jesteśmy w stanie znaleźć żadnych punktów orientacyjnych lub ze względu na pogodę są one niewidoczne, wtedy jedynym ratunkiem okaże się marsz na azymut. Aby udało nam się wcielić teorię w życie, musimy mieć przy sobie busolę, która, jak już wiemy, nie zawodzi bez względu na mgły, deszcze czy śnieżyce. Niezbędna będzie również mapa, dzięki której ustalimy wielkość azymutu magnetycznego.

Odpowiednie przygotowanie trasy wiele ułatwi

Wskazane jest zatem, aby przed marszem zaznaczyć na mapie przebieg naszego marszu z uwzględnieniem poszczególnych punktów orientacyjnych, a także przygotować już obliczenia azymutu dla każdego odcinka trasy. Azymut przygotowany na podstawie mapy nazywamy azymutem topograficznym i przeliczając go na ten właściwy – magnetyczny, musimy wprowadzić poprawki uwzględniające zboczenie igły magnetycznej. Azymut z mapy możemy obliczyć przy pomocy kątomierza lub specjalnie przeznaczonego do tego zadania kompasu płytkowego. Wszystkie obliczenia powinniśmy umieścić w tabeli marszu, która powinna uwzględniać również długość danego odcinka. Jak wygląda wykorzystanie tych pomocy w praktyce? W pierścieniu kompasu ustawiamy wartość azymutu z tabeli, następnie obracamy się z urządzeniem w poszukiwaniu kierunku północnego. Gdy igła zdoła się już uspokoić, nasz wzrok powinien skierować się zgodnie ze strzałką zaznaczoną na płytce kompasu, która wyznacza poszukiwany przez nas azymut. Następnie kierujemy się zgodnie z azymutem aż do punktu orientacyjnego, przy którym powtarzamy wszystkie kroki od nowa.

Jak wyznaczyć azymut? Podstawy nawigacji