Survival, bushcrafting – jak zacząć?

Żyjąc w ciągłym biegu i hałasie poszukujemy sposobu, by się wyciszyć. Do tego celu idealnie nada się bushcraft. Jak zacząć swoją przygodę z survivalem?

Trening technik przetrwania to bardzo ciekawa metoda na odpoczynek. Cisza, kontakt z naturą, świeże powietrze – to wszystko pozytywnie wpływa na nasz organizm. Jeśli chcemy dłużej przebywać w lesie, powinniśmy nauczyć się jak funkcjonować, by nie niszczyć otaczającej nas natury.

Jakie są priorytety survivalu?

Każdy podręcznik o survivalu powtarza tę samą regułę. Najważniejsze są woda, ogień, schronienie i jedzenie. Jeśli chcemy przetrwać, musimy wiedzieć jak znaleźć i oczyścić wodę, rozpalić ogień, zbudować schronienie i znaleźć jedzenie. Wiele osób doda jednak jeszcze jedną, równie istotną rzecz, którą trzeba mieć – chęć przetrwania.

Początkowo, by trenować techniki survivalowe, wystarczy wybrać się do lasu. Podstawy z podręczników to bardzo duża część potrzebnej wiedzy, ale prawda jest taka, że ich przeczytanie nigdy nie zagwarantuje przetrwania. Do tego potrzeba praktyki, której nie zdobędzie się w domu. Warto na start zacząć od najprostszych czynności, na przykład znalezienia dobrej rozpałki pod ognisko. Jeśli zaczniemy od zbyt wymagających zadań, możemy się bardzo szybko zniechęcić.

Gdzie możemy znaleźć wiedzę o bushcraftingu?

Wiele osób może swoją przygodę z technikami przetrwania zacząć już jako małe dziecko w harcerstwie. To najbardziej naturalny krok. Jeśli jednak nigdy nie byłeś harcerzem, nie martw się, istnieje wiele innych opcji.

Przejrzyj poradniki

Na temat przetrwania powstało już wiele książek. Znajdziesz takie przeznaczone dla początkujących, które powiedzą Ci jak rozpalić ognisko, ale także podręczniki przygotowane dla jednostek specjalnych czy opowieści o życiu w lesie. Warto również zdecydować się na przeczytanie literatury z zakresu psychologii, ponieważ wiedza o samym sobie jest równie ważna, co wiedza o swoim otoczeniu.

Odwiedzaj strony i kanały tematyczne

Internet jest źródłem informacji, również o survivalu. Niestety nie ma wielu często aktualizowanych polskich blogów na ten temat, ale znając angielski, możemy trafić na prawdziwe skarbnice wiedzy. Dużo informacji możemy także znaleźć na Youtube. Z kanałów o przetrwaniu możemy dowiedzieć się naprawdę wielu ciekawych rzeczy czy poznać przydatne sztuczki. Do tego wszystkie instrukcje  możemy zobaczyć i nie opieramy się na suchej teorii.

Wybierz się na szkolenie survivalowe

Takie wyjazdy to niezwykłe doświadczenia. Poznasz podstawy bushcraftingu na własnej skórze, poznasz osoby o podobnych zainteresowaniach, które mogą okazać się kompanami na lata. To także świetny pomysł na imprezę integracyjną. Wystarczy zebrać kilka osób i wybrać odpowiednią szkołę survivalu. Potem wystarczy uzgodnić termin i wszystko gotowe.

Po prostu wybierz się w teren

To bardzo oczywiste rozwiązanie. Rozpoczynając przygodę z survivalem, nie potrzebujesz zaawansowanego sprzętu, wystarczą chęci i trochę wiedzy. Nie możesz jednak być całkowicie beztroski. Lasy mają swoje prawa, które muszą być bezwzględnie przestrzegane. Na początek najlepszym rozwiązaniem będzie nauka orientacji w terenie. Po poznaniu okolicy można przejść do nauki niezbędnych umiejętności i zapuszczać się w coraz dalsze wyprawy.

 Co zabrać ze sobą na wyprawę?

Na początku naszej przygody nie potrzeba nam drogiego i specjalistycznego ekwipunku. Wystarczą podstawowe rzeczy: zapałki, kompas, nóż. Im bardziej zaawansowane będą nasze wyprawy, tym ilość potrzebnego sprzętu może się zwiększać. Warto wtedy się odpowiednio przygotować i dowiedzieć co zabrać ze sobą na taką podróż.

Survival, bushcrafting – jak zacząć?