Sprzęt na biwak w trudnych warunkach – co zabrać?

Na biwak należy przygotować niezbędne rzeczy pozwalające przetrwać w każdych warunkach. Dlatego warto zapoznać się z poniżej podanymi przykładami sprzętu, w który należy się zaopatrzyć.

Podstawowy sprzęt biwakowy

Namiot, to jedna z najbardziej niezbędnych rzeczy, która nam się przyda i ochroni nas przed złymi warunkami atmosferycznymi. Podczas wyboru namiotu należy zwrócić uwagę na to, czy posiada on wodoodporny tropik, który nie przepuści wilgoci z otoczenia. Jeśli będziemy się często przemieszczać warto zadbać o to, by był lekki, jak np. namiot bez stelaża. Pamiętajmy, żeby zabrać coś twardego do wbijania śledzi, bo nie wiemy na jakie podłoże trafimy.

W przypadku, gdy ważny jest dla nas komfort należy zabrać ze sobą karimatę, bądź materac. Jednak bardziej istotne jest zaopatrzenie się w koc, który położymy na spodzie namiotu i będzie stanowił izolację od podłoża. Pamiętajmy, że temperatura przy ziemi jest niższa niż powietrza, a noce bywają zimne. Poza tym trzeba mieć ze sobą śpiwór, by wyspać się w cieple. Najlepiej, gdy wybierzemy puchowy od środka i z materiałem syntetycznym z zewnątrz, który nie przemoknie.

Jeszcze inny niezbędnik turystyczny, to apteczka. Przed wyruszeniem w podróż należy ją uzupełnić w następujące produkty:

  • wodę utlenioną
  • środek przeciw insektom
  • piankę na oparzenia
  • bandaże i opaski
  • jałową gazę
  • plastry
  • nożyczki

Na dodatek mogą nam się przydać takie akcesoria jak latarka, czy płaszcz przeciwdeszczowy. Nie zapomnijmy też o zabraniu telefonu komórkowego i power banka. Nigdy nie wiadomo, czy będziemy zmuszeni do wezwania pomocy.

Co pomoże nam przetrwać trudne warunki pogodowe?

W takich przypadkach przyda nam się sprzęt bushcraftowy. Nie raz przyjdzie nam rozpalić ognisko, dlatego też warto zaopatrzyć się w krzesiwo, bądź zapałki sztormowe. Dostęp do rodzajów krzesiw jest przeogromny, ale bardzo wygodną opcją jest ten w postaci bransoletki. Z kolei zapałki sztormowe charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć i przemoczenie, przez co w lesie doskonale się sprawdzą.

Trzeba też pomyśleć o czymś, w czym przygotujemy ciepłe jedzenie, albo zagotujemy wodę. W tym celu przyda się nam menażka, najlepiej wykonana ze stali nierdzewnej. Będzie ją można zastosować nad ogniskiem, bądź palnikiem turystycznym. Minusem tego typu sprzętu jest waga, są one dość ciężkie, dlatego też można zdecydować się na menażki z aluminium anodyzowanego, które będą zdecydowanie lżejsze, ale i droższe.

Innymi akcesoriami wchodzącymi w sprzęt bushcraftowy to sztućce wykonane ze specjalnej mieszanki materiału, jak włókno celulozowe z tworzywem sztucznym. Nóż survivalowy i piła druciana przydadzą się do obcinania gałązek i pocięcia grubszych gałęzi, które wykorzystać można na ognisko. Poza tym dobranie odpowiedniej kurtki, butów trekingowych i skarpet też wchodzi w skład odpowiedniego przygotowania się na biwak.

Survival oczami początkującego

Dla każdego, kto pierwszy raz jedzie na biwak, jest to wyzwanie. Dlatego ważne jest, by zapoznać się z metodami rozpalania ogniska, gdzie można je robić, jak wybrać miejsce na namiot i na kilku innych rzeczach. Nie tylko zabranie wyżej wymienionych narzędzi się przydaje. Pamiętajmy o naszych codziennych potrzebach fizjologicznych. W przypadku wybrania miejsca biwakowego ważne jest też usytuowanie wychodka. Warto zabrać ze sobą łopatę i wiadro, a miejsce na wypróżnianie się wybrać kilka metrów od rozstawionego obozowiska, by nieprzyjemny zapach do nas nie docierał.

Sprzęt na biwak w trudnych warunkach – co zabrać?

Dodaj komentarz

Przewiń do góry