Dwie proste metody na odnalezienie się bez kompasu

Jednym chyba z najbardziej znanych narzędzi poza mapą, które jest w stanie określić położenie, w którym się znajdujemy jest kompas. Wyznacza on bowiem kierunek północnego bieguna magnetycznego w trakcie wędrówek. Jedynej więc co trzeba umieć to odczytać na podstawie wskazówek z kompasa gdzie jest północ.

Jak odnaleźć się bez kompasu?

Po własnym cieniu

Kolejną rzeczą, przy której idzie poznać, w jakim kierunku się kto porusza i mniej więcej, która może być godzina jest własny cień. Wszystko to idzie określić za sprawą wędrującego słońca. Wiadomo bowiem, iż słońce rano pojawia się na wschodzie, następnie w trakcie dnia przemieszcza się ku południowi, a wieczorem znika na zachodzie. Tak więc, aby na podstawie słońca wyznaczyć kierunek, wystarczy plecami stanąć do słońca. Do południa cień będzie długi i skierowany na zachód. Natomiast po południu cień będzie krótszy i skierowany na północ. Wieczorem z kolei słońce oświetli lewe ramię. Wyznaczenie kierunku położenia za pomocą cienia jest prostym sposobem więc z pewnością bez najmniejszego problemu każdy sobie z tym poradzi.

Za pomocą obserwacji drzew

Także prowadząc obserwację drzew można dokładnie wyznaczyć kierunek. Jak wiadomo każda roślina, aby była piękna i bujnie rosła potrzebuje słońca. To też nic dziwnego, że przekręcają się one w jego kierunku. Dokładnie tak samo jest w przypadku drzew. Zarówno pnie jak i korony drzew też rozrastają się i przekręcają w tą stronę, z której jest największy dopływ światła czyli z południa. Dlatego wystarczy z trochę większej odległości popatrzeć na drzewa i z tej strony, z jakiej będzie bardziej porośnięte chociażby w gałęzie oraz liście czy też igły to będzie południe.

Najlepiej znać kilka metod

Tak więc jest wiele różnych prostych sposobów za pomocą, których można określić swoje położenie. Warto je znać, gdyż nigdy nie jest się w stanie określić kiedy można się zgubić na wycieczce w nieznane. Czasem może się nawet okazać, iż strzałki, jakie powinny dokładnie wskazywać, gdzie podążać mogą być źle poodwracane i nieświadomie pobłądzimy. Dlatego nawet jeśli nie będziemy wiedzieć, gdzie się znajdujemy to trzeba zachować zimną krew i na spokojnie przypomnieć sobie zasady wyznaczania kierunku chociażby po cieniu czy też konarach drzew jeśli nie mamy ze sobą kompasu, a nawigacja nie działa.

Dwie proste metody na odnalezienie się bez kompasu