Co to jest impreza na orientację?

Pewnie wiele osób słysząc hasło “impreza na orientację” nigdy nie uczestniczyło w takiej zabawie albo nawet nie bardzo wie co to takiego. To też postaram się dokładnie wyjaśnić czym jest ta impreza oraz na czy tak na prawdę ona polega. Przede wszystkim impreza na orientację jest doskonałą formą spędzania wolnego czasu zarówno z najbliższymi jak i samemu. Jej głównym celem jest odnajdywanie przy użyciu mapy punktów kontrolnych w terenie. Ważne jest więc to, aby dokładnie czytać mapę.

Zalety imprezy na orientację

Impreza na orientację uczy bowiem umiejętności czytania mapy, rozwija zdolności orientacji w terenie oraz posługiwania się kompasem.  Dodatkowo bardzo często zdarza się, iż impreza odbywa się w takim miejscu, którego uczestnik wcześniej nie znał. Dzięki temu musi dodatkowo wykazać się odwagą, kreatywnością oraz samodzielnością. Poza tym musi umiejętnie radzić sobie w trudnych sytuacjach, a także podejmować szybkie i trafne decyzje nie mając w wielu przypadkach skompletowanej ilości wszystkich informacji. To także świetny sposób na radzenie sobie ze stresem, a w przypadku uczestniczenia w imprezie na orientację w grupie współpracy z pozostałymi członkami załogi.

Możliwości jest wiele

Impreza na orientację może odbywać się na wiele sposobów. Może to być zarówno piesza jak i rowerowa, a także biegowa czy też narciarska impreza. Poza tym może mieć formę indywidualną, drużynową, zespołową, a nawet sztafetową. Nie koniecznie również może być przeprowadzana w tracie dnia, ponieważ aby nadać się jeszcze większy dreszczyk emocji może być to impreza nocna. Ze względu natomiast na rodzaj imprezy może być ona turystyczna jak i sportowa. Oczywiście na imprezę na orientację jest przewidziany z góry jakiś konkretny czas i trzeba tak wykonywać zadania, żeby się w nim zmieścić. Jeżeli natomiast bierzemy udział w sportowej imprezie na orientację to jest meta jak w przypadku każdych innych zawodów i o tym kto wygra decyduje poprawność oraz szybkość wykonania zadań, a także zdobycie jak najmniejszej ilości punktów karnych. Bardzo istotne jest również to, aby bez względu na to czy jest to gra dla zabawy czy dla zwycięstwa przestrzegać obowiązujących przepisów i zasad sportowej rywalizacji, ponieważ dzięki temu każdy takich waśnie zawodników będzie postrzegał jako godnych sobie przeciwników, z którymi chociażby dla zabawy mógłby się zmierzyć.

Popularny sposób spędzania czasu

Imprez na orientację w Polsce jest bardzo dużo i nie ma nigdzie kalendarza, który by je wszystkie przedstawiał. Dużo takich imprez odbywa się na Pomorzu Gdańskim, ponieważ panują tam idealne warunki na taką imprezę.

Tak więc jeżeli jeszcze ktoś nie brał udziału w imprezie na orientację to jak najbardziej warto, ponieważ można się przy niej świetnie bawić, a dodatkowo wiele nauczyć. Poza tym dzięki udziałowi w tego typu imprezach można także zapoznać wiele nowych osób, z którymi można się później chociażby umawiać na te imprezy, żeby rywalizować dla zabawy. Jest to więc doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu i na zapomnienie o codziennych trudnościach, z którymi trzeba się borykać.

Co to jest impreza na orientację?